«Мета красного письменства — викликати в душі читача живі образи тих людей чи речей, котрі нам малює поет, і ними будити ті самі чуття, які проймали душу самого поета в хвилі, коли творив ті образи». – Іван Франко
Чому українська література важлива?
Тексти з української літератури хтось пам’ятає ще зі школи, хтось відкриє в дорослому віці, комусь подобається класика, а комусь – лише сучасні письменники та письменниці. Дехто вважає, що в українській літературі багато творів про село, тяжку долю й смуток, але багато хто знає, що в нашій літературі є насправді багато цікавих текстів на дуже різні теми. І завдяки сучасним перевиданням класики маємо можливість зараз перепрочитувати та перевідкривати колись заборонені, забуті чи десь загублені твори й авторів.
Впродовж останніх років з'явилось багато видавничих проєктів, котрі популяризують українську класику.
Зокрема один із важливих проєктів, що популяризує та відкриває для читачів книги українських письменників 20-х років ХХ століття – «Наші 20-ті» від видавництва «Темпора». Ви можете знати про цей період зі шкільних часів як про час «Розстріляного відродження». Серед книг ви знайдете репортажі Майка Йогансена, детективну прозу від Дмитра Бузька, Юрія Смолича та Юрія Шовкопляса, а також любовні романи від Олеся Донченка, Василя Минка, Гордія Брасюка.
Окрім цього, цей проєкт знайомить читачів із подорожніми репортажами письменників 20-х років минулого століття. Тут і Дмитро Бузько, і Гео Шкурупій, і Олександр Мар’ямов, і Валер’ян Поліщук. Ірак, Іран, Дніпрельстан, полярні води, тропіки, Швеція та Норвегія – усе це ви знайдете у репортажах цих авторів.
Ще один цікавий проєкт від видавництва «Віхола» – «Неканонічний канон». Це перевидання класики. Тут ви знайдете книги авторів, яких уже читали чи, можливо, чули про них раніше у школі – Підмогильний, Хвильовий, Багряний, Турянський тощо. До кожного тексту є коментар від літературознавців для кращого розуміння.
Також у видавництві «Vivat» виходять книги українських класиків. Проте вони сфокусувались на тих творах, що не увійшли до шкільної програми, але які варто прочитати.
Читати українську літературу не лише цікаво, але й важливо для:
- розуміння історії та історичних подій загалом,
- знання історичного контексту, емоцій, переживань та настроїв людей у певний період,
- збереження та відтворення культурної пам’ятні про важливі події,
- формування ідентичності,
- розуміння літературного процесу, які тексти та про що писали автори в різний період,
- відстежування процесів, які відбуваються у літературі тут і зараз.
А також книги української літератури варто читати просто для задоволення та відпочинку. Бо це база!
12 кращих творів українською мовою
Що почитати з української літератури? З чого розпочати? Або з яких книг продовжити? Класика, сучасні автори, романи, есеї чи, може, поезія? Якщо ви теж ставите собі ці запитання і не знаєте, що обрати першочергово, тоді ця добірка для вас!
Наприкінці минулого року котики в Readeat робили читацькі підсумки та готували топи книжок за різними категоріями. Зокрема, й книжки художньої літератури від українських авторів. У цьому списку переважно тексти сучасних авторів, а також твори, що потрапили в довгі та короткі списки літературної премії «Книга року BBC — 2023».
Ось 12 книг, які найчастіше обирали читачі впродовж 2023 року:
«Драбина» Євгенія Кузнєцова
Сучасний роман про те, як повномасштабне вторгнення перевернуло життя всіх українців: і тих, які жили за кордоном до того, і тих, яким довелося виїхати. Про нестерпне повсякдення, нескінченні думки, сумніви, переживання, спроби створити новий дім та облаштувати побут. Про щоденні виклики і про те, що війна залишається з усіма попри відстань. І має багато щаблів та вимірів, як і драбина. Книжка здобула перемогу в літературній премії «Книга року BBC — 2023».
«Спитайте Мієчку» Євгенія Кузнєцова
Історія про декілька поколінь жінок – дуже різних і дуже схожих водночас. Жінок, які одного разу вирішують сховатися від хаосу життя, зробити павзу, обміркувати та прийняти зважені рішення і знаходять для цього затишне місце – будинок бабусі. Будинок, в який завжди можна повернутися і де можна відкласти все на потім. Особливо, якщо за вікном літо і завжди можна повернутись до близьких та рідних людей.
Ця книжка – дебютний роман авторки.
«Толіки. Про тих, хто перемотував касету олівцем» Юлія Мак
Історія про дорослішання, внутрішні зміни, кінець 90-х та початок нульових. Про перші закоханості, дитячі пригоди, канікули в Карпатах і спогади дитинства, які залишають з нами на все життя. І об’єднують тих, хто в дорослому житті став зразковим сім’янином, поринув у кар’єрну рутину чи пішов захищати Україну.
Ця книжка потрапила в короткий список премії Книга року ВВС 2023 в номінації «Дитяча Книга року ВВС».
«Пригоди української літератури» Ростислав Семків
Ця книжка теж отримала премію «Книга року ВВС-есеїстика». Тут Ростислав Семків пропонує поглянути на українську літературу від Сковороди до Жадана під незвичним кутом. Книжка допоможе зрозуміти силу та цінність українських текстів та авторів різних періодів: від романтизму до постмодернізму.
«За Перекопом є земля» Анастасія Левкова
Ця книжка – спроба потрапити «за завісу» традиційно туристичного Криму, який для більшості асоціювався тільки з морем і відкрити півострів для материка, а материк для півострова. Авторка працювала над текстом з 2012 року й провела близько 200 інтерв’ю, які стали основою для цієї книжки. Цей текст став дуже важливим для всіх, хто хоче трохи більше дізнатися про Крим.
Роман потрапив у короткий список в номінації Книга року ВВС-2023, а також у список Найкращих книжок 2023 року за версією ПЕН.
«Танці з кістками» Андрій Сем'янків
Історія про патологоанатома, який працює за невеличкі гроші, його не цінують на роботі, а особисте життя – заплутане та незрозуміла. Саме в цей період йому пропонують нелегальний заробіток на ринку трансплантації органів, і він погоджується. Але чи здатен зупинитись згодом і до чого це може призвести?
Автор книжки – хірург, який зумів описати історію дуже правдиво та втримати читача в напрузі до останньої сторінки.
«Я бачу, вас цікавить пітьма» Ілларіон Павлюк
Книжка-трилер від українського автора про байдужість, чесність, гріхи, спокуту й пітьму, що живе всередині кожного з нас.
Ця книга – головоломка, яку не кожному під силу розгадати. Переповнена алюзіями, містикою та незвичними поворотами сюжету.
«Білий попіл» Ілларіон Павлюк
Ще один детективний трилер від Ілларіона Павлюка, який найчастіше обирали читачі Readeat у 2023 році. Атмосферна, цікава та динамічна історія, переповнена загадками, котрі хочеться розрити тут і зараз. Найцікавіше, що наприкінці всі таємниці матимуть одразу по два пояснення: і логічне, і містичне.
«Колонія» Макс Кідрук
Науково-фантастичний роман від українського письменника Макса Кідрука. Текст про людину, яка не змінюється, попри здобутки та досягнення цивілізації загалом. І нічого не гарантує людству порятунок: ні збільшення тривалості життя, ні перетворення на двопланетний вид.
«Скрипниківка» Сергій Жадан
Ще одна невелика збірка з поезіями Сергія Жадана. Ця книга – спроба осмислити питання культури та національної ідентичності українців. А також обміркувати про питання мови, її вразливість та здатність до опору. У цьому виданні – двадцять авторських фотографій від С. Жадана.
«Шалені авторки»
Збірка малої прози, до якої увійшли тексти від українських авторок різних поколінь: від Ольги Кобилянської до Людмили Таран. Ця книга – спроба розкрити шлях, яким пройшов жіночий літературний голос за сто років – з початку ХХ до ХХІ століття. Тексти у цій збірці відображають різні стилі авторок, різні жіночі досвіди та естетику, якою переповнена українська література. А також дозволяють познайомитись із різними темами та стилями письменниць, та спонукають зануритись у подальше читання текстів окремих авторок.
«Тільки не пиши мені про війну» Павло Вишебаба
Поетична збірка, що стала для багатьох українців так званим літописом почуттів у період війни. А декламація автором набирає мільйони переглядів у соціальних мережах. Це дебютне видання Павла Вишебаби, вийшло наприкінці 2022 року.
Кого варто читати з українських письменників?
Сучасна українська література – дуже різноманітна. Романтична проза, детективи, трилери, горор, фентезі, поезія – ви можете обрати тексти українських авторів на будь-який читацький смак.
На нашому сайті для цього є окремий розділ: Сучасна українська проза та Сучасна українська поезія. Тут ви знайдете новинки, популярні видання, екранізовані твори та книги, що були номіновані на різні літературні премії.
А ось ще 5 сучасних українських письменників і письменниць і їхні книги, з яких можна розпочати знайомство з сучасною літературою:
- Сергій Жадан «Ворошиловград», «Депеш мод», «Інтернат».
- Сергій «Колос» Мартинюк «Рок-н-рол», «Кушмарджак», «Король дощу».
- Ірена Карпа «Добрі новини з Аральського моря», «Тільки нікому про це не кажи».
- Макс Кідрук «Нові Темні Віки. Колонія», «Не озирайся і мовчи», «Де немає Бога».
- Марія Матіос «Солодка Даруся», «Мами».
Новинки української літератури в 2024 році
Цього року видавці анонсували вже багато нових видань і перевидань з української літератури. У цих списках є і тексти української класики, і твори сучасних письменників.
Видавництво Vivat продовжить видавати серію української класики, «Віхола» розширить серію книг «Неканонічний канон» та видаватиме тексти сучасних авторів. Окрім цього, в 2024 році очікуємо від видавців нові збірки поезій та антології з віршами й прозою.
Ось десять нових книг української літератури, які вийдуть на початку 2024 року:
- «За ситуаціями» Ольга Кобилянська («Vivat»);
- «Майстер корабля» Юрій Яновський(«Vivat»);
- «Маніпулянтка» Іван Франко («Vivat»);
- «Четвертий вимір. Черлене вино» Роман Іваничук («Віхола»);
- «Привиди» Анатолій Дністровий («Віхола»);
- «Я чую тебе. Сплетіння доль Катерини Білокур та Оксани Петрусенко» О. Волинська («Віхола»);
- «Євген Коновалець» О. Кучерук, Ю. Черченко, М. Ковальчук («Віхола»);
- «Кушмарджак» Сергій Колос Мартинюк («Наш формат»);
- «Третій рай» Юрій Іздрик («Видавництво Старого Лева»);
- «Усі вірші. 1993 – 2023» Сергій Жадан («Meridian Czernowitz»).