Loading...

15 книг, щоб зрозуміти історію України та світу

25 чер 2024
15 книг, щоб зрозуміти історію України та світу

«Народ, який не знає своєї історії, приречений на її повторення».

Впродовж останніх років питання самоідентичності особливо гостре для всіх українців. Тому все більше людей цікавляться особливостями української культури, вивчають традиції, поглиблюють знання мови та історії. З'являється все більше видань, які допомагають зануритись у минуле, та зрозуміти теперішнє і України, і світу загалом.

У цій статті ділимось добіркою із 15 книжок, які допоможуть краще зрозуміти історію України та світу, дізнатись цікаві та маловідомі факти про Другу світову війну, Сталіна, Гітлера та інших політичних діячів, котрі впливали на хід історії та сьогодення.

Найкращі історичні книги на 2024 рік

1. «Подолати минуле. Глобальна історія України» Ярослав Грицак

Видавництво – «Портал»

Книга показує, як від локальних питань можна рухатися до більш глобальних для осмислення та вивчення історії. Тут професор Ярослав Грицак розбирає минуле України в контексті Європи, намагається зрозуміти його та допомогти в цьому читачам. А розуміння історії допоможе краще знати, що відбувається з нами тут і зараз сьогодні і яке майбутнє можливе в Україні.



Історик зазначає, що Україна утворилася в результаті модернізації та глобалізації, включно із найбільш темними сторонами цих процесів, зокрема із масовим насильством. Проте наше минуле – не тюрма і завжди існує можливість вибору.

2. «УПА. Історія нескорених» Володимир В'ятрович, Ігор Дерев'яний, Руслан Забілий, Петро Содоль

Видавництво – «Наш формат»



«УПА. Історія нескорених» – коротка та структурована історія повстанської боротьби. Містить факти без пропаганди про УПА та ОУН.

У цій книжці також є багато ілюстрацій, фотографій, свідчень і документів з архівів, які допоможуть читачеві краще зрозуміти та більш цілісно подивитись на повстанський рух. Та знайти відповіді на запитання, чому і в який спосіб українці чинили спротив.

3. «Локальна історія»

Це проєкт, який з 2018 року видає науково-популярні журнали на різні теми з історії України, розповідає читачам про минуле та сучасне нашої країни у форматі статей, репортажів та інших матеріалів.

Загальна мета проєкту – досліджувати минуле через історії окремих місцевостей, міст та сіл.

Серед випусків «Локальної історії» ви знайдете журнали про Другу світову війну, Майдан, про Шухевичів і Петлюру, Шевченка і Крим тощо. 


Окрім журналів, у 2024 році «Локальна історія» почали видавати книжки, які також допомагають читачам краще дізнатися про Україну та українців.

Зокрема це видання:


  • «Сила опору. Українці в радянських таборах» (автори – Інна Березніцька, Христина Коціра, Оксана Левантович, Святослав Липовецький, Радомир Мокрик, Юрко Пуківський, Володимир Молодій) – книжка містить двадцять п'ять біографічних портретів. Це історії не лише про трагічні персональні історії людей, котрі стали жертвами комуністичного режиму, але приклади незламности та гідности, збереження людяности в умовах абсолютного зла. 
  • «Карпати. Коротка історія мандрів» (авторка – Ірина Пустиннікова) – книжка-подорож українськими Карпатами, але не сучасними, а Карпатами, які були сто років тому. Від Славська до Криворівні, місцями, куди їздив Іван Франко та Михайло Коцюбинський у різні пори року.

4. «Короткий курс історії України» Олександр Палій

Видавництво – «А-ба-ба-га-ла-ма-га»

Невелика за розміром книжка, що коротко описує головні історичні події України. Від скіфів, сарматів, Київської Русі та Козаччини аж до нещодавніх подій – Євромайдан, Революція Гідності та початок російсько-української війни у 2014 році.

Ця книжка ніби підручник з історії України, який допомагає більше дізнатися про перемоги та поразки країни, про ворогів та героїв від найдавніших часів, про стійкість народу та намагання його підкорити впродовж минулих століть. 


Видання буде корисне для викладачів, студентів, школярів та всіх, кому цікаво більше дізнатися про історію України. Книжка перекладена та видана також англійською мовою (A history of Ukraine. A short course) і може стати чудовим подарунком для друзів-іноземців, які цікавляться подіями в Україні.

5. «Нарис історії України. Формування модерної нації XIX-XX століття» Ярослав Грицак

Видавництво – «Yakaboo Publishing»

За рейтингом УІК ця книга Ярослава Грицака увійшла до списку 30 найбільш знакових книг часу незалежності України. Вперше книжка побачила світ у 1996 році. Нове видання містить додаткові розділи про сучасні історичні події, аж до передвиборного періоду 2019 року. Також видання містить багато архівних фотографій.

Найперше видання цієї книжки вважають однією з найперших науково-популярних хронік історії України.

6. «Самостійна Україна» Микола Міхновський

Видавництво – «Наш формат»

Це головний текст Миколи Міхновського, адвоката, політичного діяча та ідеолога українського націоналізму. Книжка стала програмою для усіх поколінь українців від початку ХХ ст. 

Вперше цю працю виголосили в 1900 році. Нею надихалися воїни УГА, УПА, армії УНР та «Карпатської Січі» та військові в сучасний період.

7. «Перспективи української революції» Степан Бандера

Видавництво – «Наш формат»

Ця книжка – збірка текстів С. Бандери, які були надруковані у 1978 році в Мюнхені. Це перше офіційне видання цих текстів. Книжка містить QR-коди, завдяки яким читач може побачити ілюстрації, що пов’язані із життям самого Бандери та ОУН. 

Додатково є передмова О. Сича, словник із діалектами й термінами. Книжка вийшла друком з дозволу родини Бандер та завдяки Центру національного відродження імені Степана Бандери. 


Книжка «Перспективи української революції» буде цікава тим, хто хоче більше дізнатись про життя та світогляд Степана Бандери і розвіяти існуючі міфи про його діяльність.

8. «77 днів лютого. Україна між двома символічними датами російської ідеології війни» 

Видавництво – «Лабораторія»

Це збірка репортажів, створених журналістами Reporters. До видання увійшли історії про досвід українців від початку повномасштабного вторгнення. 

Всі вони дуже різні та однаково цінні: хтось лишався під обстрілами в Чернігові, хтось рятував людей на окупованій Київщині, хтось облаштував прихисток для ВПО у львівському театрі, а хтось просто гідно виконував свою роботу, яка під час бойових дій набула зовсім іншого значення…


Книжка «77 днів лютого» охоплює період російсько-української війни від 24 лютого 2022 року до 9 травня цього ж року. Доступна українською та англійською мовами.

9. «Чорнобиль. Історія ядерної катастрофи» Сергій Плохій

Видавництво – «Фоліо»

Це перша історія Чорнобильської катастрофи, яка допомагає зрозуміти, чим був Чорнобиль для України: трагедією, психологічною травмою і тягарем. 

Охоплює період від дня вибуху – 26 квітня 1986 року і аж до закриття станції в 2000 році. 

Окрім цього, текст про Чорнобиль дає можливість зрозуміти, що аварія сталася не просто через нехтування правилами безпеки, помилки персоналу чи проблеми з реактором, але перш за все через систему, яка обгородила ядерну енергетику завісою секретності.


10. «Поговорімо про Ізраїль. Путівник для допитливих і розгублених» Деніел Сокач

Видавництво – «Лабораторія»

Це видання дозволяє читачеві у стислій формі зрозуміти історію конфлікту між Ізраїлем та ХАМАСом від ХІХ століття до обстрілів у 2021 році. Автор робить спробу пояснити актуальні проблеми, з якими стикається Ізраїль зараз і що потребує вирішення у найближчому майбутньому. 

Деніел Сокач заглиблюється у важливі питання легко, раціонально й з повагою до обох сторін.


Наприкінці книжки є «Словник конфлікту» – це терміни та їхнє пояснення, що допомагає глибше зануритись у тему та зрозуміти її.

11. «Гітлер і Сталін. Тирани і Друга світова війна» Лоренс Ріс

Видавництво – «Лабораторія»

Два тирани, які зуміли зіштовхнути світ у велику війну, жертвами якої стали десятки мільйонів людей. Хто вони? В чому особливості їхнього правління? Що між ними спільного? І як їм обом вдалося змусити людей йти за їхньою волею? На ці запитання Лоренс Ріс намагається знайти відповіді на сторінках цієї книжки.

Вона з’явилась як результат тридцятирічної роботи автора, досліджень біографії Гітлера та Сталіна та спілкування з очевидцями Другої світової війни.


«Це детальна історія, що документує руйнування, яке тирани з утопічними баченнями можуть завдати цілому світу», – Publishers Weekly.

12. «За лаштунками війни. Сталін, нацисти і Захід» Лоренс Ріс

Видавництво – «Лабораторія»

Це книжка, яка допомагає зрозуміти відносити Заходу й Сталіна та переосмислити все, що ми знаємо про Другу світову війну. Історія створена на основі документів і матеріалів, які доступні після відкриття російських архівів. А також на основі свідчень очевидців цього історичного періоду.

Книжка «За лаштунками війни» фіксує та показує читачеві таємні чи навіть доленосні історичні угоди, котрі уможливили війну загалом. А також ті, що спонукали приймати важливі та складні рішення у період війни.

13. «Черчилль і Орвелл. Битва за свободу» Томас Рікс

Видавництво – «Лабораторія»

Автор цієї книжки – лауреат Пулітцера (двічі) та журналіст. Ділиться маловідомими фактами про життя Черчилля та Орвелла і намагається розібрати, в чому їхній феномен.

Наприклад, чи знали ви, що засідань уряду в часи Першої світової Черчилль писав любовні листи. Або про те, що Орвелл ховався в руїнах церкви, щоб втекти потім з охопленої громадянською війною Іспанії.


Текст «Черчилль і Орвелл» показує, як дуже протилежні люди можуть мати дуже схожі цінності. А за формою більше схожа на художню книжку, а не нонфікшн. Справжній скарб для любителів історії.

14. «Переосмислення забутого ХХ століття» Тоні Джадт

Видавництво – «Наш формат»

Кажуть, що минуле вартує більшого, ніж просто відправити його в забуття. Особливо, якщо мова про двадцяте століття, таке складне та неоднозначне. 

Автор книжки поєднує факти з історії та теми, які на сьогодні часто залишають забутими з певних причин. На сторінках цієї книжки розмірковує про французьких марксистів, американську зовнішню політику, економіку та пам’ять про зло. 


«Переосмислення забутого ХХ століття» – це збірка есеїв історика Тоні Джадта, які автор писав впродовж 20 років. Книжка про уроки, події, людей та втрати ХХ століття – від Бельгії до Ізраїлю.

15. «Найкоротша історія Китаю» Лінда Явін

Видавництво – «Лабораторія»

Китай у наш час можуть сприймати дуже неоднозначно. Дехто бачить його як символ урбанізації, хтось як економічну потугу, дехто в Китаї вбачає лише пропагандистську та агресивну країну, котра хоче панувати над світом.

Проте ця книжка допомагає не лише зрозуміти Китай сьогодні, але й ознайомитись із його тисячолітньою історією – від племінних витоків до сучасного періоду, від ранніх інновацій, які з'являлись у Китаї, до високотехнологічного майбутнього.

Авторка пояснює читачам, як на тоталітарний режим досі впливають праці Конфуція, даосів, Мао та Дао де цзін. Усе це в простій формі та доступною мовою.

Цікаві історичні книги

Книжок з історії українською мовою насправді існує чимало і від українських авторів, і від іноземних. Тому якщо ви хочете глибше пізнати історію України, Європи, наших сусідів, окремих людей і явищ, на сайті нашої книгарні ми створили цілий окремий розділ книг на цю тему.

Зокрема в розділі книг про історію ви знайдете:

  • найкращі книги з історії світу;
  • видання про історію України різних періодів;
  • книжки про життя та особливості діяльності видатних історичних постатей України та світу.

Розділ з історичними книжками постійно доповнюється новинками від українських видавців та свіжими перекладами. Обирайте найкращі видання, вивчайте історію та діліться своїми книжковими враженнями на сайті Readeat. А з нас надшвидка доставка!