У 2023 році 17% з опитаних українців читали книги щодня. А це вдвічі більше ніж три роки тому. Більшість обирає розважальну літературу, а найчастіше – Стівена Кінга. Про це свідчать дані з дослідження агенції Info Sapiens та УІК.
Чому важливо читати щодня, як книги впливають на ментальний та навіть фізичний стан людини, поговоримо далі 😉
Вплив читання на людину
Ось кілька цікавих фактів про вплив книг на організм:
- Читання збільшує тривалість життя. Так, згідно з дослідженням вчених Єльського університету, книги можуть продовжити життя людини на два роки.
- Утворюється міцніший зв'язок між клітинами мозку. А це своєю чергою зменшує ризик нейродегенеративних захворювань (хвороба Альцгеймера).
- Знижується рівень стресу до 68%.
- Завдяки читанню зменшується напруга в м'язах та сповільнюється серцевий ритм. Для цього достатньо читати паперову книгу хоча б 6 хвилин на день.
Чому корисно читати книги: основні причини
2.1 Поповнення словникового запасу
Книги – це чудовий інструмент для вивчення нових слів як з української мови, так і з іноземних. В книгах ви зможете зустріти нові слова та фрази, які ще не встигли потрапити до словників. А також дізнатись, як вживати певні слова в правильному контексті та зрозуміти їхні значення.
І зовсім неважливо, чи ви читаєте художню літературу, чи бізнес-книги. В усякому разі ви зможете зустріти цікаві слова та фрази, які захочете залишити собі та використовувати в розмовах.
2.2 Розвиток уяви
Чи бували у вас ситуації, коли ви прочитали книгу, сформували свій образ героя, а після перегляду екранізації розчарувались, бо все виявилось не так, як ви уявили?
Будь-які художні тексти стимулюють мозок створювати власні образи, ситуації та персонажів. Це розвиває не тільки уяву, а й креативне мислення.
2.3 Тренування пам'яті
Природно, що з віком пам’ять людини погіршується і книги можуть сповільнити цей процес. Вчені Національної академії наук США провели дослідження, яке показало, що читання запобігає розвитку хвороби Альцгеймера. Люди, які постійно читають, мають на 2,5% нижчий ризик розвитку цієї хвороби.
2.4 Отримання нових навичок
Книги – спосіб покращити комунікативні навички, дізнатись про інструменти тайм-менеджменту, розвинути навички управління командою та підвищити ефективність роботи всієї команди. Найкраще з цим допоможуть нон-фікшн книги про саморозвиток та бізнес-література.
2.5 Задоволення
Література – це також спосіб провести дозвілля, зануритись в улюблену історію та насолодитись сюжетом, майстерністю автора, героями чи іншими описами в тексті.
«Читання — це повільний дофамін. Коли починаєте читати, то бачите, як перед вами відкривається широчезний горизонт. Це величезна кількість подій, ідей, думок і людей, які з’являються навколо вас. Так читання захоплює і, врешті, стає звичкою», — Марія Шубчик, координаторка літературних проєктів Ґете-Інституту.
2.6 Розвиток емпатії
Література допомагає краще розуміти думки та емоції інших людей, співпереживати та бути більш емпатійними до навколишніх. Чим більше читач асоціює себе з героями книжок, тим більша ймовірність, що саме так він і буде поводитись у певних життєвих ситуаціях. Про це йдеться в дослідженні, опублікованому в «Science», яке провели вчені університету в штаті Огайо.
2.7 Підвищення стресостійкості
Стрес – причина понад 60% захворювань людини, зокрема інсульту та серцево-судинних захворювань. Читання допомагає знижувати рівень стресу до 68%. А це навіть кращий ефект ніж прослуховування музики чи прогулянки.
2.8 Здоровий сон
Звичка читати перед сном допомагає запобігти стресу та знизити рівень тривоги. А також допомагає заспокоїти думки та швидше заснути. У Британії досліджували читання перед сном і виявили, що у людей, які читають перед сном якість сну вища, ніж у тих, хто не читає.
2.9 Активна робота мозку
Є багато досліджень про те, як саме читання впливає на роботу мозку. В одному з таких досліджень Ґреґорі Бернса встановили, що читання активує різні ділянки кори головного мозку і зберігає активність впродовж тривалого часу навіть після читання. Найвищий рівень активності спостерігали після читання романтичних і кульмінаційних сцен.
2.10 Розширення кругозору
Найефективніший метод розширити свої знання та кругозір — читати велику кількість книг різних жанрів та на різні теми. Це допомагає знаходити нестандартні рішення в життєвих та робочих ситуаціях, а також надихає на створення нових ідей.
Чому читання важливе для дітей
Якщо дорослі розуміють важливість читання, то для дітей це може бути не так очевидно. Саме тому важливо допомогти сформувати звичку читати друковані книги з найменшого віку.
Ось кілька способів, як це легко зробити:
- започаткуйте сімейну традицію читати книги разом;
- показуйте власним прикладом, що читання – це частина щоденної рутини;
- відвідуйте разом книгарні та спільно обирайте книги;
- обговорюйте прочитане.
Отже, читання книг – це не лише спосіб відпочити та відволіктись, а й корисна звичка, що допомагає покращити психологічне та фізичного здоров’я. Читайте більше!📚